Збір дощової води. Компости.
Збір дощової води з подальшим її використанням для технічних потреб - вже реальність в нашій країні.
При організованій системі водостоку дощова вода відводиться з даху будинку в жолоби і далі - по водостічних трубах в каналізаційну систему. При неорганізованому водостоку вода стікає безпосередньо на землю або вимощення, підвищуючи при цьому ймовірність псування фундаменту, стін будівлі і прилеглої території. А між тим, дощову воду можна збирати і успішно використовувати для повсякденних побутових потреб.
Чому б не подумати про збір дощової води та її використання? Дощова вода може бути використана без будь-якого серйозного очищення для технічних потреб. Така вода корисна для клумб і грядок. До того ж це економічно і практично.
Причини, які спонукають наших домовласників на такі кроки різні: вода зі свердловини не підходить для поливу ділянки, підземний запас води недостатній, просто дефіцит води в регіоні і т.д. Вважається, також, що дощова вода - ідеальна для поливу рослин.
Збір дощової води схематично виглядає наступним чином: вода з покрівлі будинку по жолобах і водостічних трубах, пройшовши через фільтр, зливається в резервуар, який можна закопати на присадибній ділянці або встановити в підвалі будинку. Є також наземні декоративні резервуари, об'єм яких не дуже великий.
Такі системи краще всього закладати в проект будинку, коли можна передбачити всі можливі джерела надходження зливових і талих вод, зробити більш точний розрахунок. Якщо будинок вже зведений та водостік організований, то система збору води проектується і облаштовується за місцем. При цьому накопичувальну ємність можна встановити на деякій відстані від водостічної труби, встановивши труби і шланги.
Ще є один важливий нюанс: не кожне покрівельне покриття придатне для збору та використання дощової води. Для цієї мети підходять незабарвлені, стійкі до корозії металеві покрівлі, а також цементна, керамічна та бітумна черепиця, сланець. Не можна використовувати дощову воду, зібрану з дахів, покритих матеріалами, що містять азбест.
Отже, використання наших ємностей для збору дощової води має ряд переваг:
• запатентована конструкція ємності забезпечує швидкий і зручний монтаж;
• надійна герметизація підтверджена лабораторними випробуваннями;
• гарантія надійності ущільнення 15 років;
• легко переносяться завдяки невеликій вазі;
• проходять в дверний отвір шириною від 80 см;
• можливе збільшення обсягу за рахунок з'єднання між собою декількох ємностей;
• загальний обсяг системи може досягати 5200 л на площі 2,5 х2,5 м;
• виготовлені з екологічного поліпропілену, стійкого до ультрафіолету.
Вибір - за Вами!
Кажуть, що у кожного хорошого садівника є компостна купа. З цим важко посперечатися. Виробництво власного компосту не вимагає особливих умінь або зусиль і обходиться майже безкоштовно. Більше того, воно заощаджує садівникові силу, кошти і час на придбання інших добрив, на полив і прополку, а також на вивіз сміття, так як садові і кухонні відходи відправляться прямо в компостну купу.
Для рослин компост, внесений у ґрунт - це прекрасне органічне добриво, насичене необхідними мікроелементами і гумусом. Для ґрунту - натуральний кондиціонер, засіб поліпшення структури ґрунту, що надає розпушує і зберігає вологу. Розкладений шаром на поверхні ґрунту, компост є чудовою органічної мульчею, що перешкоджає зростанню бур'янів і допомагає зберігати вологу біля коріння рослин. Живі мешканці саду цінують компостну купу по достоїнству.
Компост - універсальне добриво, натуральне і безкоштовне. Ось тільки процес його приготування і складові виглядають, м'яко кажучи, несимпатично. Тому й доводиться ховати компостну купу на задвірках «господарської зони», часто досить далеко від посадок, а потім через всю ділянку носити добриво до рослин. Але як не прибирай цю споруду з очей геть, як не декоруй, про її існування, на жаль, будуть нагадувати такі супутники перегнивання, як специфічний запах і рій мух.
Позбутися від подібного роду побічних явищ допоможуть сучасні садово-городні компостери (300, 600, 900 л). Компостери служать для збору рослинних відходів, їх активного гниття і подальшого повернення мінеральних речовин назад в ґрунт. Рекомендується компостувати всі рослинні та харчові відходи рослинного походження, а отриманий компост використовувати як добриво.
Якісна теплоізоляція, щільна кришка дозволяють компостеру відмінно акумулювати і утримувати тепло (поліпропілен, з якого роблять ємності для компосту, дуже морозостійкий, межа стійкості - мінус 50 ° С). У результаті створюється сприятливе для визрівання компосту середовище, незалежне від зовнішніх умов. Тому процес йде майже в два рази швидше, ніж «по-старому». А всередині закритої ємності він не припиниться навіть у мороз.
Користь користю, а й про красу забувати не варто. Компостери органічно вписуються в дизайн саду та городу. Влітку ці ємності навіть не будуть кидатися в очі, зливаючись із зеленню саду. А взимку яскраві «літні» плями пожвавлять неживий сніжно-білий простір.
При виробництві власного садового компосту відпадає необхідність палити відходи садової обрізки, старе листя, папір, упаковку і картон, отруюючи навколишнє атмосферу і сусідів димом. Не потрібно купувати синтетичні добрива та якісну садову землю. Не буде перебільшенням, якщо сказати, що виробництво і використання власного компосту значно полегшує життя садівника і вносить внесок в охорону навколишнього середовища. Безвідходне садівництво та використання садового компосту замість небезпечних і дорогих хімічних добрив - важливі складові концепції органічного садівництва.
Що йде в компост: |
Що НЕ йде в компост: |
Господарські відходи: Сирі овочі, фрукти, злаки, чай і кава Залишки готової їжі М’ясні відходи Нефарбована подрібнена деревина Сіно, солома Деревний попіл Перепрілий гній травоїдних тварин Свіжий гній травоїдних тварин Подрібнений натуральний папір (серветки, пакети, упаковка, картон) Подрібнені натуральні тканини Садові відходи: Тонкі гілки після обрізання дерев і чагарників Подрібнені в садовому шредері товсті гілки, деревина, кора і коріння Торішнє листя Скошена трава з галявини Молоді бур'яни Морські або прісноводні водорості Інші органічні садові відходи |
Господарські відходи: Великі та тверді м’ясні кістки Туалет від домашніх тварин Вугілля Садові відходи: Сухі листя поточного сезону Обрізки вічнозелених рослин Квітучі і багаторічні кореневищні бур'яни Відходи, уражені хворобами і шкідниками Комахи-шкідники, їх яйця і личинки Відходи після використання гербіцидів |